راهنمای خرید انواع مولتی متر

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...
مولتی-متر-دیجیتال
۲۹ آبان ۱۳۹۷

کاربرد مولتی متر چیست؟

به وسیله مولتی متر دیجیتال می توان چندین کمیت الکتریکی از قبیل ولت ، آمپر و اهم را اندازه گیری کرد نام دیگر این دستگاه آوومتر است در مدل های پیشرفته میتوان ظرفیت خازن ، مقدار فرکانس و میزان حرارت را نیز اندازه گیری کرد.

انواع مولتی متر به دو دسته ی آنالوگ یا عقربه ای و دیجیتال تقسیم می شوند دقت اندازه گیری و همچنین سهولت کار از ویژگی های مهم مولتی مترهای دیجیتال می باشد مولتی متر دیجیتال برای اندازگیری کمیت های الکتریسیته ازقبیل اختلاف پتانسیل یا ولتاژ، مقاومت و جریان طراحی گردیده و مقادیر اندازه گیری شده را به صورت ارقام روی نمایشگر نشان می‌دهند.

digital multimeter

مولتی متر دیجیتال

دستگاه مولتی متر قابلیت‌های دیگری از قبیل اندازه گیری میلی آمپر، میکرو آمپر، تست خازن،فرکانس، میکروفاراد، تست مقدار دما، تست دیود،  تست اتصال و … را دارا می باشد. سرعت نمونه برداری در مولتی مترها بسیار بالا نمی باشد بدین منظور در برخی از نیازها اسیلوسکوپ دیجیتال جایگزین مناسبی جهت مشاهده برخی از پارامترهای الکتریکی می باشد.

در ظاهر کلی دستگاه مولتی متر یک صفحه مدرج به همراه یک selector وجود دارد. همانطور که از اسم آن مشخص است این دستگاه برای اندازگیری کمیت‌هایی مانند اختلاف پتانیسل، مقاومت و جریان طراحی گردیده و برای استفاده از selector دستگاه به ترتیب روی واژه‌های volt- ohm – ampere کمک گرفته می‌شود. روی دسته سلکتور علامتی قرار دارد که بیان کننده دامنه کاری در اندازگیری‌های می‌باشد.

این دستگاه دارای دو ترمینال مئبت و منفی می باشد . برای استفاده صحیح از دستگاه بایستی سیم مشکی را به ترمینال منفی و سیم قرمز را به ترمینال مثبت وصل کرد. حالا می توانید دکمه power دستگاه را روشن و هر نوع اندازگیری را شروع کنید.

فرض کنیم مقاوتی را که می‌خواهیم آزمایش کنیم ۱۰۰ اهم باشد. با تو جه به اینکه سلکتور روی ۱*R ایستاده عقربه عدد ۱۰۰ را نشان می دهد و در صورتیکه رنگ های روی مقاومت پاک شده باشند متوجه می شویم که مقاومت ما ۱۰۰ اهمی‌ است .

نحوه استفاده از مولتی متر در مدار

جهت اندازه گیری ولتاژ ولت متر را به صورت موازی در مدار متصل باید کرد ،مقاومت درونی ولت متر بسیار زیاد است و تقریباً هیچ جریانی را از خود عبور نمی دهد. همچنین جهت اندازه گیری آمپر در مدار، آمپرمتر را باید به صورت سری در مدارقرار داد،مقاومت درونی آمپر متر بسیار ناچیز و قابل صرف نظر کردن است.
جهت اندازه گیری مقدار اهم،حتما دقت داشته باشید جریان در مدار نباشد و همچنین هنگام اندازه گیری آمپر , مولتی متر پرتابل و رومیزی باید به صورت سری در مدار قرار گیرد و در صورت قرار گرفتن بصورت موازی , آسیب جدی به دستگاه وارد میشود.

امروزه انواع مولتی دیجیتال نسبت به نوع آنالوگ بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند زیرا دارای طول عمر بیشتر ، دقت بالاتر و قیمت ارزانتر از نوع آنالوگ می باشند. اکثر این دستگاه ها همچنین توانایی تست دیود و ترانزیستور را دارند .

روش کار با مولتی متر

بسیاری از کسانی که با علم الکترونیک سروکار دارند کنجکاوی های زیادی دارند ولی بسیاری اوقات ترس از برق گرفتگی مانع از تجربه کردن این افراد می شود اما در واقعیت این گونه نیست .در صورتیکه بسیاری از نکات ایمنی را رعایت کنید قادر خواهید بود به راحتی کار کنید و چیزهایی که می خواهید را کشف کنید.

امروزه مولتی مترها در انواع مختلف دیجیتالی با قابلیت های متفاوت در بازار یوجود دارند. در شمایل کلی این دستگاه یک صفحه مدرج به همراه یک selector وجود دارد. همان طور که از نام آن مشخص است مولتی متر برای بررسی چندین کمیت مختلف مانند اختلاف پتانیسل، مقاومت و جریان طراحی شده است.جهت استفاده از selector دستگاه از volt- ohm – ampere کمک گرفته می شود.

روی دسته سلکتور نشانگر تعیین کننده دامنه کاری در اندازه گیری های شما وجود دارد. دستگاه مولتی متر نیز مانند هر سیستم دیگری دارای دو ترمینال آند و کاتد است.  هنگام کار با مولتی متر باید سیم مشکی را به ترمینال منفی و سیم قرمز را به ترمینال مثبت وصل کرد. دکمه power دستگاه را روشن و هر نوع اندازگیری را می توانید شروع کنید.
فرض می کنیم که مقاوتی را که می خواهیم آزمایش کنیم ۱۰۰ اهم باشد. با تو جه به اینکه سلکتور روی ۱*R ایستاده عقربه عدد ۱۰۰ را نمایش می دهد

و در صورتیکه رنگهای روی مقاومت پاک شده باشند متوجه خواهیم شد که مقاومت ما ۱۰۰ اهمی است ولی اگر مقاومت ما از ۵ کیلو اهم بیشتر باشد عقربه تقریباً روی علامت بی نهایت قرار می گیرد و ما در این مبنا نمی توانیم مقدار مقاومت را بخوانیم. از این رو سلکتور را روی R*10 می گذاریم R*10 به این معنی است که اگر عقربه هر عددی را نشان دهد آن عدد باید ضربدر ۱۰ شود تا مقدار اصلی مقاومت را بتوانیم بخوانیم.

برای نمونه اگر مقاومت ما ۱۰ کیلو اهم باشد عقربه روی یک کیلو اهم قرار بگیرد و اگر یک کیلو را ضربدر ۱۰ کنیم مقدار اصلی مقاومت که همان ۱۰ کیلو اهم است به دست می آید. در اینجا Range یا مبنا بیشتر از ۵۰ کیلو اهم را نمی توان خواند در نتیجه اگر مقاومت ما از این مقدار بیشتر باشد باید سلکتور را روی R*100 قرار دهیم و مانند قبل هر عددی را که عقربه نشان داد باید  ضربدر ۱۰۰ شود. در نتیجه هر زمان مبنا یا رنج را در قسمت آزمایش مقاومتها عوض کنیم باید عقربه را “میزان” یا Adjust کنیم.

این دستگاه ها امروزه در انواع مختلف دیجیتالی با قابلیت های زیاد و متفاوت در بازار یافت می شوند و برای مصارف گوناگونی از آن ها استفاده می شود.
روی نوع دیجیتالی آن یک صفحه نمایش جهت نمایش مقادیر اندازه گیری شده وجود دارد که در قسمت بالای آن تعبیه شده است . نوع دیجیتال کمیت های اندازه گیری شده را به صورت رقم یا ارقامی روی صفحه نمایش نشان می دهد و معمولاً کمیت اندازه گیری شده را نیز به صورت مناسبی نمایش می دهد.

هنگامی که از مولتی متر غیر اتوماتیک استفاده می کنیم برای محافظت از آن باید ابتدا بیشترین ضریب رنج را انتخاب کنیم و اگر دقت اندازه گیری کافی نبود ضریب سلکتور را کاهش می دهیم . اگر مقدار کمیت مورد نظر بیشتر از ضریب سلکتور باشد حروف OL که از عبارت Over Load به معنای اضافه بار گرفته شده است روی صفحه نمایش نشان داده خواهد شد . برای اندازه گیری مقدار اهمی مقاومت ، باید پس از انتخاب رنج مربوط به مقاومت ، سیم ها را به دو سر مقاومت وصل کرد و مقدار اندازه گیری شده را خواند.  البته اگر مقاومت مورد نظر در مدار قرار دارد باید دقت نمود که این مقاومت با المان های دیگری موازی نباشد چون در این صورت مقدار مقاومت به طور صحیح بدست نمی آید.

امروزه نوع دیجیتال نسبت به نوع آنالوگ بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند زیرا دارای طول عمر بیشتر ، دقت بالاتر و قیمت ارزانتر از نوع آنالوگ می باشند. اکثر این دستگاه ها همچنین توانایی تست دیود و ترانزیستور را دارند .

طرز کار مولتی متر دیجیتال

یکی از قسمت های مهم و پرکاربرد این دستگاه استفاده از ولت مترDC آن می باشد. اساس کار یک ولت متر DC دیجیتالی بر مبنای مقایسه است. یعنی ولتاژ وارد شده به ولت متر ، با یک ولتاژ مرجع معمولا ۱۰۰ میلی ولت مقایسه شده و نتیجه مقایسه به کمک مدارات دیجیتالی به صورت ارقام که مبین مقدار ولتاژ DC اعمالی به ولت متر است روی صفحه نمایش آن ظاهر می‌گردد.

انواع مولتی متر های دیجیتال قادر به اندازه گیری ولتاژ از چند صد میلی ولت تا ۱۰۰۰ولت به صورت خودکار هستند و نیاز به تنظیم رنج دستی ندارند، فقط کافیست کاربر جهت انتخاب ولتاژ AC رنج یاب را روی قسمت AC و جهت انتخاب ولتاژ DC رنج یاب را روی قسمت DC قرار دهد. همچنین جهت اندازه گیری کمیت های دیگر از جمله مقاومت یا آمپر باید نشانگر رنج را روی قسمت مربوطه قرار دهد. به این نوع مولتی مترها که به صورت خودکار تنظیم می شوند مولتی متر اتو رنج Auto Range می گویند

 •  اندازه گیری مقاومت: کلید سلکتور را روی بیشترین پله (Range) مقاومت بگذارید، فیش سیاه رنگ را درون ترمینال (-) یا (com) مشترک و فیش قرمز به درون ترمینالی که مربوط به مقاومت یا (+) است وصل کنید. سر دیگر آنها را به به صورت مناسب به طرفین مقاومت مورد نظر وصل می‌کنیم و مقاومت را می‌خوانیم.
 •  طرز اندازه گیری ولتاژ مستقیم: سلکتور را روی Dc آورده و فیش سیاه رنگ را درون ترمینال (com) و فیش قرمز را درون ترمینال (+) یا ترمینالی که مربوط به ولت است قراردهید. سر دیگر آنها را به طور مناسب به قطبین مولد یا دو نقطه از مدار وصل کرده و ولتاژ را اندازه گیری کنید.
 •  طرز اندازه گیری شدت جریان مستقیم DCm: یکی از فیشها را به COM و دیگری را به mA وصل و دو سر فیش را هم به قطبین مولد یا دو نقطه از مدار متصل می‌کنیم و شدت جریان را اندازه گیری کنید. برای اندازه گیری شدت جریان‌های بیش از ۳۰۰mA تا ۱۰A فیش قرمز رنگ را درون ترمینال ۱۰A بگذارید.
 • طرز اندازه گیری ولتاژ متناوب ACV: کلید سلکتور را روی ACV و یکی از فیشها را درون ترمینال COM و دیگری را به ترمینال مربوط به ولت وصل کنید.
 • طرز اندازه گیری شدت جریان متناوب ACA: فیش سیاه رنگ را درون ترمینال (COM) و فیش قرمز را درون ترمینال مربوط به Ma وصل می‌کنیم. یا در صورت لزوم به ترمینال ۱۰A قرار دهید.

مولتی متر انبری

نوع دیگر این دستگاه مولتی متر انبری یا کلمپی می باشد که در آن علاوه بر امکانات بیان شده دارای کلمپ یا انبری است که توسط این انبر می‌توان بدون نیاز به سری کردن مولتی متر با المان مورد نظر در مدار ، جریان گذرنده از آن المان را اندازه گرفت . اگر سیم حامل جریان متصل به المان مورد نظر را بین انبرهای این مولتی متر قرار دهیم ، مولتی متر مقدار جریان گذرنده از سیم و در نتیجه مقدار جریان گذرنده از المان مورد نظر را نمایش می‌دهد . بنابراین توسط این مولتی متر انبری به راحتی و خیلی سریع می‌توان مقدار جریان را اندازه گرفت.

مولتی متر های پیشرفته یا حرفه ای

از مزایای مولتی مترهای حرفه ای دقت بالا ،پایداری دقت در دراز مدت،پهنای باند وسیع اندازه گیری، امپدانس ورودی بالا،ثبت و نمایش مقادیر اندازه گیری شده یا دیتالاگرData Logger و قابلیت اتصال به کامپیوتر جهت ذخیره نمودن و بررسی مجدد می توان نام برد.
افرادی که به‌صورت حرفه‌ای با صنعت برق کار می‌کنند و تجربه‌ی کار با مولتی‌متر را دارند، نام محصولات شرکت تایوانی آپا APPA را بعنوان برندی برتر به شمار می‌آورند. این شرکت با تولیدات متنوع مولتی‌متر ،آمپرمتر،حرارت سنج ،میگر، پاور آنالایزر ….جایگاه برتر ی دربازار اروپا و آمریکا پیدا کرده است. شرکتهای اروپایی و امریکایی انواع مولتی متر دستی و مولتی متر رومیزی را به شرکت آپا APPA سفارش داده و با نام تجاری خود عرضه می کنند .

نکات ضروری و قابل توجه هنگام کار با مولتی متر

 • دستگاه را با احتیاط جابه جا کنید و از وارد آمدن ضربه به دستگاه و یا سقوط آن جلوگیری کنید.
 • اگر قصد داشتید اختلاف پتانسیل یا ولتاژ را اندازه گیری کنید مولتی متر را به صورت موازی بین دو نقطه از مدار قرار دهید.
 • اگر قصد داشتید شدت جریان را اندازه گیری کنید مولتی متر را به صورت سری در مدار قرار دهید.
 • هنگام اندازه گیری مقاومت جریان برق را قطع کنید ، در غیر این صورت به دستگاه آسیب می رسد.
 • پیچ تنظیم صفر مولتی متر آنالوگ را نباید دستکاری کرد، چرا که این قسمت بسیار حساس است و امکان دارد فنر مربوط به آن قطع شود و دستگاه خراب شود.
 • لازم به تذکر است روی دسته سلکتور نشانگری وجود دارد که تعیین کننده دامنه کاری در اندازه گیری های شما است.
 • چرخاندن سریع کلید سکتور برای دستگاه ضرر دارد.

مطالب صفحه :
مولتی متر چیست؟
انواع مولتی متر دیجیتال و آنالوگ
بهترین مولتی متر دیجیتال
نحوه استفاده از مولتی متر
طرز کار مولتی متر دیجیتال
مولتی متر حرفه ای
مولتی متر انبری
نکات ضروری هنگام کار با مولتی متر

 

در انتها فیلم آموزش کار با مولتی متر دیجیتال APPA 505 را در این قسمت مشاهده نمایید.

نظرات کاربران