ده نکته کلیدی برای خرید اسیلوسکوپ دیجیتال

نکات مهم در خرید اسیلوسکوپ 

اسیلوسکوپ یکی از ابزارهای مهم جهت بررسی سیستم های الکترونیکی و مخابراتی می باشد ، به عبارت دیگر  اسیلوسکوپ ابزاری است که تغییرات دامنه سیگنال را در حوزه زمان  نمایش می دهد و اغلب به صورت گراف پیوسته ای بر روی واحد های مشخص شده از نظر مقیاس نمایش داده می شوند

دستگاه اسیلوسکوپ جهت اندازه گیری دامنه ، فرکانس ، اختلاف فاز ، زمان تناوب ، بررسی نیمه هادیهاو ... به کار گرفته میشود.

انواع اسیلوسکوپ

اسیلوسکوپ ها را به دو دسته اصلیاسیلوسکوپ دیجیتال و آنالوگ گروه بندی می کنند ، هر یک از این دستگاه ها دارای کاربرد خاص می باشد . 

نسل جدید اسیلوسکوپ دیجیتال در انواع اسیلوسکوپ پرتابل ، اسیلوسکوپ رومیزی و کارت اسیلوسکوپ تولید می شود.


کاربرد اسیلوسکوپ

از اسیلوسکوپ در آزمایشگاه برق و  الکترونیک،صنایع پزشکی ، صنایع مخابراتی، صنایع نظامی و همچنین در آموزشگاه های الکترونیک جهت بررسی و عیب یابی سیستم های الکترونیکی و مخابراتی استفاده می شود.


نکات مهم در خرید اسیلوسکوپ 

از مهم ترین نکات مهم در خرید اسیلوسکوپ که میبایست هنگاه خرید به آن توجه کرد، فرکانس کاری و سرعت نمونه برداری آن است البته پارامتر های مهم دیگری نیز وجود دارند که مورد بررسی قرار خواهند گرفت .

پهنای باند (Band width)

پهنای باند سیگنال، در واقع توانایی دقت اندازه گیری سیگنال آنالوگ بوده و این پارامتر که برحسب فرکانس بیان می گردد ، ازمفهوم فرکانس اسیلوسکوپ مجزا می باشد. در واقع پهنای باند یک سیگنال، به توانایی اندازه گیری دقیق مقدار سیگنال آنالوگ، با دقت %2 ؛ وقتی که به اندازه   3db افت کرده است ، گفته می شود . به زبان ساده تر برای داشتن دقتی معادل %2  با یک اسیلوسکوپ 100MHz  ، بیشترین فرکانس اعمالی به دستگاه 20 MHz  خواهد بود .

تعداد کانال ها :

تعداد شکل موج هایی که اسیلوسکوپ در یک لحظه می تواند نمایش دهد بسته به تعداد کانال های ورودی و نوع کاربرد آن متفاوت است اسیلوسکوپ های 2 و 4 کاناله پرکاربرد ترین نوع اسیلوسکوپ ها هستند تعداد کانال های یک اسیلوسکوپ نقش بسزایی در تعیین قیمت اسیلوسکوپ دارد .

نرخ نمونه برداری(Sample Rate)

درواقع مفهوم سمپل ریت Sample Rate  در اسیلوسکوپ بسیار شبیه به تعداد فریم عکسی است که در یک ثانیه در فیلم نمایش داده می شود . هرچه تعداد این فریم ها بیشتر شود ، فیلم از کیفیت بالاتری برخوردار بوده و تعداد لحظات از دست رفته بسیار ناچیز خواهد بود . هرچه نرخ نمونه برداری از سیگنال بیشتر باشد سیگنال نمونه برداری شده از سیگنال آنالوگ، از کیفیت  بالاتری برخوردار خواهد بود .


تریگر

تریگر درواقع جهت ثابت کردن سیگنال پردازش شده ،توسط اسیلوسکوپ در صفحه نمایشگر مورد استفاده قرار می گیرد. ولوم تریگر ، پس از پیدا کردن اولین نقطه تکرار یک سیگنال ، فرکانس جاروب افقی خود را برای نمایش ثابت سیگنال تنظیم می کند .

مقدارحافظه

توانایی ثبت و ذخیره سیگنال در اسیلوسکوپ به گنجایش و ظرفیت حافظه داخلی این دستگاه بستگی دارد. مقدار حافظه داخلی اسیلوسکوپ نیز همانند تعداد کانالهای ورودی نقش مهمی در تعیین قیمت اسیلوسکوپ دارد.

قابلیت اندازه گیری اتوماتیک

توانایی های دستگاه های نسل جدید روش کار با اسیلوسکوپ را بسیار آسان کرده است کاربر میتواند بهترین وضعیت سیگنال به کمک کلید اندازه گیری اتوماتیک انتخاب و مشاهده نماید.

قابلیت اتصال به کامپیوتر

اتصال سیستم های اندازه گیری مانند اسیلوسکوپ به کامپیوتر، علاوه بر در اختیار قرار دادن تمامی امکانات دستگاه در صفحه نمایش رایانه ، امکانات دیگری نظیر مشاهده چندین سیگنال از دستگاهای متفاوت در یک صفحه و امکان تحلیل همزمان آن را برای کاربر فراهم می کند .

سایز و ویژگی های صفحه نمایشگر

سایز و ویژگی صفجه نمایشگر و همچنین خدمات و گارانتی معتبر محصول خریداری شده نیز از جمله نکات مهم انتخاب اسیلوسکوپ میباشد. 

جهت مشاهده اطلاعات فنی و قیمت به صفحه انواع اسیلوسکوپ مراجعه نمایید.

 

View: 4871|Comment: 0|Create: 20/10/2015

  
انواع منبع تغذیه و کاربردهای آن

انواع منبع تغذیه و کاربردهای آن

View: 18232|Comment: 0|Create: 15/12/2015
آشنایی با میگر و طرز کار آن

آشنایی با میگر و طرز کار آن

View: 11804|Comment: 2|Create: 20/10/2015
راهنمای خرید بهترین مولتی متر

راهنمای خرید بهترین مولتی متر

View: 7045|Comment: 0|Create: 06/02/2017
آشنایی با LCR متر

آشنایی با LCR متر

View: 6933|Comment: 0|Create: 01/12/2015
 آمپرمتر کلمپی وکاربردهای آن

آمپرمتر کلمپی وکاربردهای آن

View: 5405|Comment: 0|Create: 03/11/2015
مقایسه اسیلوسکوپ دستی  با رومیزی

مقایسه اسیلوسکوپ دستی با رومیزی

View: 3594|Comment: 0|Create: 08/11/2015
حرارت سنج لیزری و تماسی

حرارت سنج لیزری و تماسی

View: 3491|Comment: 1|Create: 07/11/2015
طراحی وب سایت توسط
دی ان ان evoq