اسیلوسکوپ

اسیلوسکوپ یک دستگاه اندازه گیری است که از آن برای مشاهده شکل امواج، اندازه گیری ولتاژ، زمان تناوب، اختلاف فاز و مشاهده مشخصه ولت-آمپر عناصر نیمه هادی مانند دیود و ترانزیستور استفاده می شود.
نام دیگر اسیلوسکوپ، نوسان نما است. از آن جایی که اسیلوسکوپ مقدار ولتاژ را نشان می دهد، این مقدار به صورت دو بعدی نمایش داده می شود. در نمودار دو بعدی ولتاژ، محور افقی زمان و محور عمودی ولتاژ است.
دستگاه اسیلوسکوپ بیشتر توسط دانشجویان برق الکترونیک و مخابرات مورد استفاده قرار می گیرد. اسیلوسکوپ این توانایی را دارد که دو یا چند شکل موج ولتاژ در واحد زمان را به طور همزمان روی صفحه اش نشان دهد. 

نحوه عملکرد اسیلوسکوپ

اسیلوسکوپ ها سیگنال های ورودی را در برابر زمان و یا در برابر سیگنال دیگر نمایش می دهند. در واقع اسیلوسکوپ ها رسام های بسیار سریعی هستند. قلم این رسام یک لکه نورانی است که در اثر برخورد یک باریکه الکترون به پرده ای فلوئورسان به وجود می آید. اسیلوسکوپ بر اساس ولتاژ کار می کند.

اجزای اسیلوسکوپ

اجزای اسیلوسکوپ شامل یک لامپ پرتو کاتدی که قلب دستگاه است و تعدای مدار برای کار کردن لامپ پرتو کاتدی تشکیل شده است.

اسیلوسکوپ ها ممکن است یک کانال و یا چند کانال داشته باشند. اسیلوسکوپ های دارای یک کانال فقط می توانند یک سیگنال را روی صفحه خود نمایش دهند اسیلوسکوپ های دارای چند کانال ، همزمان می توانند چند سیگنال را روی صفحه، نمایش دهند. برای انتقال سیگنال های الکتریکی به اسیلوسکوپ از پروب استفاده می شود.

انواع مدل های اسیلوسکوپ آنالوگ و دیجیتال :

از اسیلوسکوپ عموماً برای نمایش دقیق موج استفاده می‌شود. علاوه بر دامنه، معمولاً اسیلوسکوپ ها قادر به اندازه‌ گیری و نمایش دیگر پارامترها مانند عرض پالس، دوره تناوب و زمان بین دو حادثه (مانند وقوع دو پیک) هستند.
همچنین این قابلیت را دارند که یک شکل موج ولتاژ را برحسب دیگری نمایش دهند. به این مد لیساژور یا X-Y می گویند.

پارس الکترونیک ارائه دهنده انواع دستگاه های اسیلوسکوپ در ایران میباشد.
در زیر انوع مدلهای این دستگاه را مشاهده نمایید :

 

  
 
محصولات
  
 
  
طراحی وب سایت توسط