نحوه کار و کاربرد دیتالاگر چیست؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
data logger

دیتالاگر چیست؟

دستگاهی که داده ها ی تعریف شده توسط کاربر و یا حسگرها  را ذخیره می کند دیتالاگر می نامند.

نحوه کار دیتالاگرها

دیتالاگرها از سنسورهایی برای تبدیل محرک ها و پدیده ها به سیگنال های الکترونیکی مانند سیگنال یا ولتاژ استفاده می کنند . این سیگنال های الکترونیکی به داده های باینری تبدیل شده و سپس به رایانه یا حافظه موردنظر منتقل می شوند. داده های باینری انتقال یافته با رایانه یا حافظه می توانند به وسیله نرم افزارهایی تحلیل شوند و روی دیسک سخت رایانه و یا رسانه های ذخیره سازی ، ذخیره شوند.

ساختمان دیتالاگر

سخت افزار: سخت افزار، سیگنالهای موردنظر را به داده های دیجیتال تبدیل می کند که شامل سنسورها، مدارات بهبود سیگنال (مانند تقویت کننده و کاهنده های نویز) و مدارهای مبدل آنالوگ به دیجیتال.
سخت افزار ذخیره سازی بلند مدت داده ها که معمولا کارت حافظه یا رایانه می باشد.نرم افزار دیتالاگر که به منظور جمع آوری، آنالیز و نمایش داده ها استفاده می شود.

Data logger

دیتالاگر

کابل دیتالاگر رابط بین دیتالاگر و کامپیوتر جهت انتقال داده های ذخیره شده روی کامپیوتر است یک دیتالاگر کامل شامل اجزای مختلفی میباشد.

کاربرد دیتالاگر

آزمایش خودرو

مانیتورینگ محیط زیست

مانیتورینگ سطح مخزن

شمارش ترافیک جاده

مانیتیورینگ خطوط لوله نفت و گاز

ذخیره اتوماتیک فشار گاز

ذخیره اتوماتیک رطوبت خاک

 نکات مهم جهت خرید انواع دیتالاگرها

  •  فرکانس نمونه برداری : تعداد دفعاتی است که دیتالاگر داده های هر سنسور را در ئانیه می خواند یا به حافظه منتقل می کند.
  • نوع سنسورهای پشتیبانی کننده : به طور معمول هر دیتالاگری سنسورها و مبدل های خاصی را پشتیبانی می کند به عنوان مثال یک دیتالاگر شاید بتواندسنسورهای حرارتی را پشتیبانی نماید اما قادر به پشتیبانی ترموکوپل ها نباشد.
  •  پردازش داده های جمع آوری شده : معمولاً هر دیتالاگر نرم افزاری دارد که قابلیت مشاهده نمودارهای به دست آمده از سنسورها در هنگام نمونه برداری را می دهد.
  •  مدت زمان ثبت اطلاعات : از پارامترهای مهم یک دیتالاگر توانایی ثبت اطلاعات برای مدت زمان طولانی است.سیستم های دیتالاگر باید دارای رسانه های ذخیره سازی در حجم های بالا و مصرف انرژی کم باشند.

مشخصات فنی، قیمت و خرید دیتالاگر را در صفحه محصولات مشاهده نمایید.

 

نظرات کاربران