کاربرد دیتالاگر چیست؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
data logger
۱۹ دی ۱۳۹۷

دیتالاگر چیست؟

دستگاهی که داده ها ی تعریف شده توسط کاربر و همچنین توسط حسگرها و ابزارهای خارجی فراهم شده است را ذخیره می کند دیتالاگر می نامند.

نحوه کار دیتالاگرها

دیتالاگرها از سنسورهایی برای تبدیل محرک ها و پدیده ها به سیگنال های الکترونیکی مانند سیگنال یا ولتاژ استفاده می کنند . این سیگنال های الکترونیکی به داده های باینری تبدیل شده و سپس به رایانه یا حافظه موردنظر منتقل می شوند. داده های باینری انتقال یافته با رایانه یا حافظه می توانند به وسیله نرم افزارهایی تحلیل شوند و روی دیسک سخت رایانه و یا رسانه های ذخیره سازی ، ذخیره شوند.

ساختمان دیتالاگر

سخت افزار: سخت افزار، سیگنالهای موردنظر را به داده های دیجیتال تبدیل می کند که شامل سنسورها، مدارات بهبود سیگنال (مانند تقویت کننده و کاهنده های نویز) و مدارهای مبدل آنالوگ به دیجیتال.
سخت افزار ذخیره سازی بلند مدت داده ها که معمولا کارت حافظه یا رایانه می باشد.نرم افزار دیتالاگر که به منظور جمع آوری، آنالیز و نمایش داده ها استفاده می شود.

کابل دیتالاگر رابط بین دیتالاگر و کامپیوتر جهت انتقال داده های ذخیره شده روی کامپیوتر است یک دیتالاگر کامل باید شامل اجزایی باشد که در تصویر زیر نشان داده شده است:

دیتالاگر

کاربرد دیتالاگر

آزمایش خودرو

مانیتورینگ محیط زیست

مانیتورینگ سطح مخزن

شمارش ترافیک جاده

مانیتیورینگ خطوط لوله نفت و گاز

ذخیره اتوماتیک فشار گاز

ذخیره اتوماتیک رطوبت خاک

 

 نکات مهم در انواع دیتالاگرها

  •  فرکانس نمونه برداری : تعداد دفعاتی است که دیتالاگر داده های هر سنسور را در ئانیه می خواند یا به حافظه منتقل می کند.
  • نوع سنسورهای پشتیبانی کننده : به طور معمول هر دیتالاگری سنسورها و مبدل های خاصی را پشتیبانی می کند به عنوان مثال یک دیتالاگر شاید بتواندسنسورهای حرارتی را پشتیبانی نماید اما قادر به پشتیبانی ترموکوپل ها نباشد.
  •  پردازش داده های جمع آوری شده : معمولاً هر دیتالاگر نرم افزاری دارد که قابلیت مشاهده نمودارهای به دست آمده از سنسورها در هنگام نمونه برداری را می دهد.
  •  مدت زمان ثبت اطلاعات : از پارامترهای مهم یک دیتالاگر توانایی ثبت اطلاعات برای مدت زمان طولانی است.سیستم های دیتالاگر باید دارای رسانه های ذخیره سازی در حجم های بالا و مصرف انرژی کم باشند.

 

مشخصات فنی، قیمت و خرید دیتالاگر را در صفحه محصولات مشاهده نمایید.

 

نظرات کاربران