آمپرمتر کلمپی وکاربردهای آن چیست؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4٫67 out of 5)
Loading...
مولتی متر کلمپی clamp ampere meter

یکی از پرمصرف ترین دستگاه های اندازه گیری در آزمایشگاه های برق و الکترونیک آمپرمتر می باشد درصد زیادی از کاربران آشنایی کاملی جهت خرید این دستگاه را ندارند در این مقاله سعی شده است شما را با ویژگی های مهم این دستگاه آشنا سازد تا بتوانید بهترین آمپرمتر مناسب نیاز خود را انتخاب کنید.

این دستگاه دارای انواع مختلفی مانند آمپرمتر تابلویی و آمپرمتر کلمپی می باشد در زیر سعی شده است نکاتی در باره انتخاب آمپرمتر کلمپی ، متناسب با نیاز کاربران مختلف توضیح داده شود.

در پایان این مقاله شما هم  با شناخت کافی می توانید آمپرمتر کلمپی با کیفیت و با قیمت مناسب جهت نیاز خود را انتخاب نمایید.

انواع آمپرمتر

آمپرمترها را در دو نوع آنالوگ و دیجیتال می‌شناسیم. نوع آنالوگ با صفحه‌ی مدرج و عقربه‌ای خود حاصل اندازه‌گیری را به کاربر نشان می‌دهد و آمپرمترهای دیجیتال می‌توانند با محاسبات ریاضی به صورت دقیق‌تر و در واحدهای کوچک‌تری مانند میلی‌آمپر و میکروآمپر، آمپراژ مدار را نشان دهند.

برای اندازه گیری آمپرهای پایین انواع مختلف مولتی‌مترها به خوبی جواب‌گوی نیازهای سبک آزمایشگاهی و دانشجویی هستند اما با افزایش مقدار جریان الکتریکی در کاربردهای برق صنعتی و قدرت باید به دنبال مدل‌هایی رفت که توانایی سنجش جریان بالاتر را دارند. یکی از انواع آمپرمتر که توانایی سنجش آمپر در بازه چند هزار آمپر را دارد آمپرمتر انبری است که برخی افراد آن را مولتی متر کلمپی نیز می نامند!

آمپرمترها را بر اساس نحوه‌ی ساخت آن‌ها به چند نوع اصلی تقسیم می‌کنند؟

 • آمپرسنج با سیم ‌پیچ مغناطیسی متحرک: در این نوع آمپرسنج با عبور جریان از یک رسانا در میدان مغناطیس دائم، انرژی مکانیکی تولید شده که در صورت اتصال به یک عقربه‌ی متحرک در صفحه‌ی مدرج می‌توان شدت جریان را اندازه گرفت. این نوع از آمپرمتر به دلیل خطی بودن نسبت به جریان فقط قادر به اندازه‌گیری جریان‌های DC است تا جهت عقربه همواره عددی مثبت باشد. از مزایای آن می‎توان به خطی بودن، اتلاف انرژی کم و دقت بالا اشاره کرد.
 • آمپرمتر با آهن متحرک: در این نوع که می‌توان هم برای جریان AC و هم برای DC استفاده کرد، گشتاور مکانیکی با جریان عبوری از سیم‌پیچ رابطه درجه ۲ دارد بنابراین جهت عقربه همواره مثبت است.
 • آمپرسنج الکترودینامیکی: در این مدل آمپرمتر، عنصر متحرک در میدان الکترومغناطیسی قرار می‌گیرد که از رد شدن جریان از دو سیم‌ پیچ مقابل هم شکل گرفته‌است، به این ترتیب قادر به اندازه‌گیری جریان‌های مستقیم DC و  غیر مستقیم AC است.
 • آمپرمتر یکسوکننده: نوع دیگری از آمپرمترها که مجهز به ترانسفورماتور جریان و یک مدار یکسوکننده است وجود دارند که می‌توانند جریان AC را در فرکانس‌های بالا اندازه بگیرند. در این آمپرمترها، جریان ثانویه به مراتب کوچک‌تر از جریان اولیه است و در مسیر خود از یک مدار یکسوکننده عبور می‌کند.
 • آمپرمتر دیجیتالی

آمپرمترهای دیجیتالی که با قرارگیری به‌ صورت سری در مدار اندازه‌گیری و محاسبات خود را انجام می‎دهند، دقت بالاتری مخصوصا در جریان‌ DC دارند و نیازی به کالیبره شدن مکرر ندارند.

این تجهیزات بدون نیاز به انجام محاسبات و به‌ صورت مستقیم می‌توانند جریان را اندازه‌گیری کرده و با دقت بالایی در خروجی نشان دهند. طرز کار آمپرمتر دیجیتالی آسان است کافی است آن را با استفاده از قوانین اتصال سری در مدار قرار داده و عدد نمایشگر را بخوانیم. این نوع از آمپرمترها معمولا محدوده‌ی جریان‌های کوچکتری را پوشش می‌دهند اما قیمت ارزان‌تر و دقت بالاتری در نمایش دارند.

آمپرمتر کلمپی ( آمپرمتر انبری ) چیست؟

ابتدا باید بدانیم که آمپر چیست؟ یک آمپر برابر است با یک کولن بار که در مدت زمانی معادل یک ثانیه می تواند از سطح مقطع یک هادی جریان عبور نماید. برای سنجش جریان الکتریکی از دستگاه آمپرسنج استفاده می شود. آمپرسنج با امپدانس کم و به صورت سری در مدار قرار می‌گیرد تا جریان مدار را در همان شاخه‌ای که در آن قرار گرفته ‌است با افت ولتاژ کم و دقت بالا اندازه بگیرد.

آمپرمتر کلمپی از جمله دستگاه های اندازه گیری در صنعت برق و الکترونیک جهت اندازه گیری مقدار جریان عبوری در مدارات الکتریکی در مقیاس آمپر می باشد. این نوع دستگاه در انواع آمپر متر کلمپی، میلی آمپرمتر و میکرو آمپرمتر کلمپی جهت کاربرد های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

clamp ampere meter usage

آمپرمتر کلمپی وکاربردهای آن چیست

کاربرد آمپرمتر کلمپی (آمپرمتر انبری)

در تمام جاهایی که با جریان‌های بالا و یا برق قدرت سروکار داریم همراه داشتن یک آمپرمتر کلمپی یا کلمپ متر دیجیتال بسیار مفید است.

دانشجویان مهندسی برق با اندازه‌گیری‌های مدارهای کوچک خود و صنعت‌گران و برق‌کاران حرفه‌ای در نیروگاه‌ها، بوردهای الکتریکی، تجهیزات الکترومکانیکی و سایر بخش‌های صنعتی همه و همه به آمپرمتر نیاز دارند که بسته به نیاز خود و هزینه مورد نظر می‌توانند در بازه‌های قیمتی متنوع محصول خود را انتخاب کنند.

روش استفاده و طرز کار آمپرمتر کلمپی

استفاده از آمپرمتر کلمپی بسیار ساده است. کافی است یکی از سیم‌های حامل جریان (دقت شود که منظور یک کابل انتقال برق نیست بلکه رشته‌سیم حامل جریان یک‌طرفه است؛ مثلا فاز) را در گیره دستگاه قرار دهیم، این گیره درواقع سیم‌پیچ ثانویه است و سیم برق عبوری از میان آن، سیم‌پیچ اولیه. بنابراین سیم برق مورد نظر ما جریان خود را به علت قوانین الکترومغناطیسی به نسبت n به ۱ (n همان تعداد سیم‌پیچ ثانویه است که تعداد آن را می‌دانیم.) در سیم‌پیچ ثانویه القا می‌کند و دستگاه با در نظر گرفتن این نسبت، جریان سیم عبوری را نمایش می‌دهد.

اگر کابل فاز و نول با هم در گیره قرار دهیم، جریان عبوری از یک رشته‌سیم به علت آن‌که در خلاف جهت جریان عبوری سیم دیگر قرار دارد، یک‌دیگر را خنثی نموده و نمایشگر مقدار صفر را به‌عنوان آمپراژ جریان نشان می‌دهد.

اساس کار آمپرمتر کلمپی

اساس کار این دستگاه سنجش آمپر بر مبنای مقایسه است امواج مغناطیسی تولیدشده از عبور جریان درکابل را سنسورهای اثرهال دریافت کرده وسپس  ولتاژ خروجی سنسور هال توسط مبدل ADC تبدیل به ارقام شده تا در صفحه نمایشگر مقدار آمپر نمایش داده شود.

آمپرمتر های کلمپی به کمک سنسور اثر هال و القای جریان مغناطیسی در سیم‌پیچ ثانویه‌ی خود می‌توانند بدون اتصال با مدار، جریان را تا مقادیر بسیار بالا اندازه‌گیری کنند. چون این تجهیزات نیازی به قطع مدار هنگام سنجش آمپر ندارند دارای کاربری آسان و ایمنی بیشتری می باشند. باید توجه داشت که جهت میدان مغناطیسی زمین در اندازه‌گیری‌های DC اثر گذاشته و دستگاه باید هر بار تنظیم مجددشود.

آیا مولتی متر کلمپی دیجیتال بهترین وسیله اندازه گیری شدت جریان الکتریکی است؟

مهندسین برق و الکترونیک معمولا با قرار دادن مولتی متر بصورت سری در مدار، شدت جریان الکتریکی کمتر از ۱۰ آمپر را سنجش می کنند جهت انجام این آزمایش ناگزیر به قطع مدار و قرار دادن آمپرسنج در مدار می باشند.

اما بهترین وسیله اندازه گیری شدت جریان الکتریکی در مقیاس بالاتر از ۱۰ آمپر، استفاده از مولتی متر کلمپی دیجیتال یا همان آمپرمتر انبری است چرا که مولتی مترهای کلمپی هم می توانند جریان های بالا در برخی موارد تا ۳۰۰۰ آمپر را بسنجند هم اینکه هنگام اندازه گیری مجبور به قطع مدار نیستیم.

ویژگی های بهترین مولتی متر کلمپی چیست؟

مولتی متر کلمپی دستگاهی با تکنولوژی روز دنیاست و بدلیل ساختار کلمپی آن، خطرات احتمالی هنگام سنجش جریان الکتریکی مدار را تا حد زیادی کاهش داده است. جهت انتخاب بهترین مولتی متر کلمپی دیجیتال ویژگی های متعددی باید در نظر گرفته شود که در ادامه به برخی از آنها می پردازیم.

 • توانایی اندازه گیری انواع جریان مستقیم ( DC )
 • توانایی اندازه گیری انواع جریان متناوب ( AC )
 • مقدار اندازه گیری حداقل جریان
 • مقدار اندازه گیری حداکثر جریان
 • سایز حلقه دستگاه آمپرمتر کلمپی
 • برخورداری دستگاه از قابلیت True RMS
 • پهنای باند فرکانس مولتی متر کلمپی
 • دقت اندازه گیری و قدرت نمایش اعشار صفحه نمایشگر
 • وسائل جانبی همراه دستگاه
 • ایمنی دستگاه در مقابل گرد وغبار و رطوبت

آمپرمتر کلمپی True RMS چیست؟

همانطور که می‌دانید آمپرمترهای کلمپی دیجیتالی رایج در بازار بر اساس میانگین‌گیری از نمونه‌های متعدد جریان، اندازه گیری می کنند. اما اگر جریان ما نوسان زیادی داشته‌باشد یا شکل موج خروجی مدار، مربعی، مثلثی و یا دچار اعوجاج باشد روش میانگین‌گیری روش دقیقی محسوب نمی‌شود. این وضعیت در مواجهه با بارهای غیرخطی در مواردی چون مصارف الکترومکانیکی، صنعتی، برق‌های ولتاژ بالا و روشنایی ساختمان‌ها دیده می‌شود.

برای حل این مشکل، آمپرمترهای True RMS با توانایی محاسبه مقدار RMS واقعی تولید شدند تا جریان یا ولتاژ را به مراتب دقیق‎‌تر از آمپرمترهای معمولی اندازه گیری کنند.

آمپرمتر کلمپی True RMS در سیستم هایی مانند درایورهای سرعت متحرک، کنترلرهای موتور، کنترلرهای بورد، سیستم‌های ولتاژ پایین، دیمرهای کنترل فاز، منابع تغذیه، موتورهای صنعتی و… بسیار قابل استفاده می باشد.

 تفاوت کلمپ متر جریان AC  با آمپرمتر کلمپی حرفه ای

کلمپ متر جریان AC در بسیاری از کاربردها نیاز تکنسین ها را جهت تشخیص و عیب یابی برطرف می کند اما در برخی کاربردها نیاز به کلمپ متر های پیشرفته تری است مزایای آمپرمترهای پیشرفته و یا حرفه ای در امکاناتی مانند دقت اندازه گیری، پایداری دقت در درازمدت، فانکشن LPF مخفف Low Pass Filter جهت حذف امواج نویزمحیط هنگام اندازه گیری، برخوردارای ازاستانداردهای ایمنی CAT III و CATVI ، توانایی تست وات، پاور فاکتور، هارمونیک تستر و… می باشد. مهندسین و تکنسین های با تجربه در صنعت برق و الکترونیک که تجربه کار با مولتی متر کلمپی دارند نام محصولات کمپانی ژاپنی کیس Kaise و همچنین آمپرمترهای شرکت تایوانی برند آپا  APPA را برندی برتر به شمار می آورند.

ویدئوهای بسیاری در رابطه با آموزش کار با مولتی متر کلمپی در اینترنت وجود دارد در این ویدئو کوتاه آموزش کار با مولتی متر انبری مدل APPA 136 کمپانی APPA را مشاهده نمایید.

 

 

 

 

 

 

نظرات کاربران