حرارت سنج و ترمومتر لیزری چیست ؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4٫00 out of 5)
Loading...
ترمومتر دیجیتال thermometer

دانستن مقدار دما یکی از نیازهای مهم در واحد های صنعتی، خانگی، کشاورزی، مواد غذایی و پزشکی می باشد واحد اندازه گیری دما سلیسیوس و یا فارنهایت می باشد. اندازه گیری دما توسط حرارت سنج و یا ترمومتر سنجش می گردد.

در ادامه قصد داریم به مرور برخی از ویژگی‌های این ابزار بپردازیم. پاسخ به سوالاتی از قبیل اینکه انواع حرارت سنج (ترمومتر ) کدامند؟ کاربردهای ترمومتر لیزری یا تفنگی چیست؟  روش استفاده و طرز کار ترمومتر لیزری چیست؟

انواع حرارت سنج (ترمومتر ) کدامند؟

ساده ترین حرارت سنج، دماسنج جیوه ای و الکلی در مصارف خانگی و پزشکی می باشد با تغییر گرما و سرما جیوه در لوله دماسنج جیوه ای که درجه بندی شده، بالا و پایین می رود و بدین وسیله درجه دما را نشان می دهد. دماسنج جیوه ای علاوه بر کاربرد محیطی در سیالات نیز استفاده می شود.

اما اهمیت حرارت در مصارف مختلف موجب تولید انواع دماسنج بشرح زیر شده است.

دماسنج با مایع جیوه

دماسنج مقاومتی

دماسنج با مایع الکل

دماسنج لیزری دیجیتال

دماسنج مادون قرمز و …

نقش مهم حرارت در صنعت، تولید کنندگان را ترغیب به ساختن انواع ترمومتر دیجیتالی دیتالاگر دار جهت ثبت داده و ارسال آن به کامپیوتر جهت تحلیل و بررسی داده ها در زمان پیش فرض نموده است.

انواع حرارت سنج را میتوان به دو توع حرارت سنج لیزری و تماسی دسته بندی کرد. ترمومتر تماسی در حقیقت از تماس یک سنسور که می تواند ترموکوپل یا ترمورزیستنس (PT100) باشد و روش غیر تماسی که معمولا آنرا ترمومتر لیزری یا همان ترمومتر تفنگی می نامند.

 

Thermometer

حرارت سنج دیجیتال برند آپا

نسل جدید ترمومتر های صنعتی قادرند دمای پایین مئلا ۲۰۰- و بالاتر از ۱۰۰۰+ درجه سانتی گراد را توسط ترموکوپل های مختلف با دقت بالا اندازه گیری کنند.

تصویر برداری حرارتی چیست؟

با پیشرفت تکنولوژی مدل های متنوعی از تجهیزات اندازه گیری دما با نام دوربین حرارتی یا همان دوربین تصویر برداری حرارتی مشهور به ترموویژن ساخته شده اند.

شاید بتوان گفت دوربین حرارتی نوعی از تصویر برداری دید در شب دانست که کاربرد های مختلفی دارد اما اگر هدف شما تنها مشاهده اجسام در تاریکی است، خروجی آن‌ها از انتظار شما فراتر خواهد بود.

یکی از کاربردهای دوربین حرارتی در بالگرد‌های پلیس می باشدکه به وسیله آن به راحتی یک فرد را از محیط اطرافش متمایز می‌کند.

دوربین های حرارتی توانایی دریافت طول موج های بلند تر نسبت به دوربین های دید در شب دارد که اجازه تشخیص گرما را به آن می‌دهد.

کاربرد دوربین ترموویژن را در صنایع برق و الکترونیک، در صنعت ساختمان جهت بررسی تلفات حرارتی، درصنعت نفت وگاز جهت بررسی خوردگی لوله ها و در صنعت خودرو جهت بررسی دمای قطعات داخلی خودرو میتوان نام برد.

دماسنج مقاومتی یا ترموکوپل چیست؟

انواع مختلفی از تجهیزات اندازه گیری دما در صنعت با توجه به نیازهای متفاوت ساخته شده است ترموکوپل یکی از تجهیزات اندازه‌گیری دما است که از دو فلز ناهمسان ساخته شده است. رسیدن حرارت به محل اتصال این دو فلز، جریان الکتریکی بسیار ضعیفی تولید می کند که توسط ترمومتر ابتدا به ولتاژ و سپس به دما تبدیل می شود. یکی از موارد کاربرد ترموکوپل در صنایع را می توان در تولید لوزام گازسوز جهت ایمن سازی تجهیزات گاز سوز نام برد. از ویژگی های ترموکوپل میتوان به حساسیت کمتر نسبت به ارتعاشات، عدم نیاز به منبع تغذیه و سرعت بالای پاسخ‌گویی آن اشاره کرد.

یکی دیگر از تجهیزات اندازه گیری دما، دماسنج مقاومتی یا سنسور RTD می باشد که مقاومت الکتریکی آن تحت تأثیر دمای ورودی تغییر می کند. برخی از مزیت های سنسور مقاومتی مشهور به سنسور RTD نسبت به ترموکوپل،‌ دقت بالا، خورندگی کمتر و رنج وسیع اندازه گیری دما می باشد.

ترمومتر لیزری یا تفنگی چیست؟ کاربردهای آن

همه‌ی اجسام از خود اشعه مادون قرمز ساطع می‌کنند که میزان و شدت این اشعه با دمای جسم متناسب است. ترمومتر لیزری از طریق لنز‌ها و آینه‌هایی که درونش تعبیه شده انرژی دریافت شده از جسم را در یک نقطه متمرکز کرده و پس از تبدیل آن به سیگنال الکتریکی دمای جسم را  اندازه گیری می کند.

 

ترمومتر لیزری

ترمومتر لیزری

 

یکی از کاربردهای ترمومتر لیزری یا تفنگی شناسایی عیوب اتصالات و مدارهای الکترونیک در برق فشار قوی می باشد. در ادامه به دیگر کاربردهای این وسیله سنجش حرارت  اشاره شده است.

  • شناسایی عیوب سوئیچ ها و کلیدهای مینیاتوری
  • شناسایی عیوب بلبرینگ ها و یاتاقان ها در موتورهای بزرگ
  • بررسی دمای موتورهای الکتریکی
  • بررسی سیستم های تهویه مطبوع
  • بررسی فرآیند آماده سازی غذا در آشپزخانه های صنعتی
  • عیب یابی مشکلات پنهان در سیستمهای مکانیکی و الکترونیکی
  • کنترل محیطی گلخانه ها و کارخانجات پرورش دام و طیور
  • شناسایی اتلاف انرژی و عایق بندی ها
  • بررسی دمای آزمایشگاه ها و انبارها

 روش استفاده و طرز کار ترمومتر لیزری چیست؟

نحوه استفاده و طرز کار ترمومتر لیزری بسیار آسان است و معمولا در کاتالوگ تمامی ترمومتر های لیزری آموزش کار با دستگاه توضیح داده شده است. با توجه به نسبت فاصله به نقطه ( D:S ) در ترمومتر لیزری ، مسافت اندازه گیری را انتخاب کنید. باید در نظر داشت که با ترمومتر لیزری دارای نسبت ۱۲:۱ میتوان از فاصله ۱۲ متری مقدار دمای دایره ای به قطر ۱ متر از آن جسم را اندازه گیری کرد. قبل از تست دما چند دقیقه در مکان جدید به منظور انطباق دمای ترمومتر با دمای محیط جدید صبر کنید سپس نقطه مورد نظر را هدف گیری و دکمه ترمومتر را فشار دهید مقدار دمای آن نقطه یا سطح جسم را در صفحه نمایش در مقیاس سانتی گراد یا فارنهایت مشاهده نمایید.

توجه داشته باشید گرد و غبار و بخار موجب کاهش دقت اندازه گیری می شود بنابراین آزمایشات خود را در هوای تمیز انجام دهید ضمنا قبل از انجام آزمایش، لنز ترمومتر را تمیز و بدون خش نگهدارید خوب است بدانید دقت اندازه گیری در اشیاء با انتشار کم امواج مادون قرمز ، اشیاء درخشنده و صیقلی کمتر می باشد.

کاربرد ترمومتر لیزری و ترمومتر تماسی چیست؟

حرارت سنج های نسل جدید شامل حرارت سنج لیزری و تماسی از جمله ابزارهای مهم جهت تعمیرات و عیب یابی در صنایع پزشکی ،غذایی ، برق و الکترونیک و غیره  می باشند.

انواع ترمومتر نفوذی یا همان ترمومتر میله ای جهت دماسنجی مواد غذایی نظیر گوشت و… در صنایع غذایی و خانگی استفاده می شود.

برای اندازه گیری دمای اجسام از راه دور و بدون تماس مستقیم از ترمومتر لیزری استفاده می گردد. برای مثال لوله آبگرمی که گرمای قسمتی از آن گرم و در امتداد آن سرد است بیانگر گرفتگی و یا مسدود شدن آن لوله شناخت.

ترمومترهای لیزری جهت مصارف صنعتی و پزشکی تولید می گردند باید توجه داشت ترمومتر های صنعتی جایگزین مناسبی برای دماسنج لیزری پزشکی جهت تب سنجی نمی باشند همچنین دماسنج لیزری پزشکی جایگزین مناسبی برای ترمومترهای صنعتی لیزری نیست.

شرکت تایوانی آپا APPA تولید کننده بهترین ترمومترهای لیزری و تماسی، برندی معتبر و نام آشنا در صنعت تجهیزات اندازه گیری دما بشمار می رود.

مشخصات فنی ، قیمت و تنوع این محصول را در صفحه انواع حرارت سنج لیزری و تماسی مشاهده نمایید.

 

 

نظرات کاربران