انواع کالیبراتور و کاربرد آن چیست؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

دقت دستگاه های اندازه گیری به دلیل تغییر ظرفیت و راندمان قطعات استفاده شده، در دراز مدت تغییر می کند. جهت تنظیم مجدد دستگاه های اندازه گیری از کالیبراتور به عنوان دستگاه مرجع استفاده می شود.

دستگاه کالیبراسیون چیست؟ what-is-calibrator

کالیبراتور چیست؟

تجهیزات اندازه گیری درصورت داشتن گواهی کالیبراسیون دارای کارایی مفید و دقت لازم هستند. دستگاه کالیبراتور یا پروسس کالیبراتور جهت تست انواع کمیت ها مانند ولتاژ، آمپراژ، فرکانس، اهم عموما در آزمایشگاه های کالیبراسیون استفاده می شوند.

در پاسخ به این سؤال که “هر چند وقت یک بار باید تجهیزات آزمایشگاهی را کالیبره کنیم؟” باید گفت که دوره زمانی انجام کالیبراسیون به نوع تجهیزات و کاربرد آن بستگی دارد. تجهیزات با دقت بالا ممکن است در دوره زمانی کوتاه تری نیاز به کالیبراسیون داشته باشند، در حالی که دوره زمانی کالیبراسیون در تجهیزات کم کارکرد، طولانی تر است. برای ایجاد یک برنامه کالیبراسیون مناسب به دستورالعمل های سازنده مراجعه کنید یا با یک متخصص کالیبراسیون مشورت کنید.

انواع کالیبراتور

این نوع دستگاه ها با توجه به پارامترهای مورد اندازه گیری و کارآئی و رنج آن به انواع کالیبراتور پرتابل و رومیزی دسته بندی می گردد. مدل های کالیبراتور بسیار متنوع می باشد جهت آشنایی با انواع مختلف کالیبراتور سری به دسته بندی fluke multimeter وب سایت شرکت fluke آمریکا بزنید.

کالیبراتور فشار

کالیبراتور های فشار مانند کالیبراتورهای دما جهت کنترل و اطمینان از صحت عملکرد تجهیزات اندازه گیری فشار مانند گیج ها، ترانسمیتر ها، فشارسنج ها و انواع سوئیچ فشار مورد استفاده قرار می گیرد.

کالیبراتورهای فشار به صورت دیجیتال و آنالوگ و همچنین در انواع کالیبراتور دستی یا رومیزی دسته بندی می گردند. کالیبراتور های دستی به کمک پمپ دستی و گیج فشار دقیقی که به تست گیج شناخته می شوند امکان تست انواع گیج در محیط های مختلف را فراهم می کنند.

برخی از انواع کالیبراتور فشار پرتابل توانایی تست تا 700 بار را میتوانند اندازه گیری کنند. نمونه ها دیگر به صورت میزی می باشند که معمولا برای اندازه گیری فشار بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

کالیبراتور جریان و ولتاژ

این نوع دستگاه جهت تزریق جریان و ولتاژ معمولا در محدوده 0 تا 24 ميلي آمپر و 0 تا 24 ولت می باشد. دستگاه کالیبراتور جریان را میلی آمپر سورس نیز می نامند.

کالیبراتور دما و ترموکوپل چیست؟

کالیبراتور های دما برای کنترل و اطمینان از صحت مقادیر اندازه گیری شده از تجهیزات اندازه گیری دما نیاز جدی در صنعت خواهد بود.

این تجهیزات با دقت بالا دما را اندازه گیری میکند و امکان مقایسه دما واقعی را با مقدار اندازه گیری شده به کمک سنسورهای دمای ترموکوپل یا RTD فراهم می کنند.

کالیبراتور چند کاره (مولتی فانکشن کالیبراتور).

دستگاه کالیبراتور چند کاره یا پروسس کالیبراتور جهت تست انواع پارامترها از قبیل ولتاژ، آمپراژ، فرکانس، اهم عموما جهت آزمایشگاههای کالیبراسیون به کار برده می شود.

مشخصات فنی ، قیمت و تنوع این محصول را در صفحه خرید کالیبراتور مشاهده نمایید.

 

نظرات کاربران