تفاوت کارت اسیلوسکوپ با اسیلوسکوپ رومیزی و دستی

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

به طور کلی اسیلوسکوپ ها در نوع عملکرد با هم هیچ تفاوتی ندارند کار همه آنها نمایش شکل موج است. تنها تفاوت در نوع امکانات و قابلیت های آنها است. از این رو، بسته به نوع امکاناتشان باید آن ها را ارزیابی کرد.

هر دو نوع کارت اسیلوسکوپ و اسیلوسکوپ رومیزی ویژگی های خاص خود را دارند. اما هنگام تصمیم گیری در مورد خرید تجهیزات، ضروری است که ابتدا نیازهای خود را به دقت بررسی و به مشخصات مهم و تفاوت ها توجه  کنیم. در ادامه توضیح خواهیم داد که کارت اسیلوسکوپ با اسیلوسکوپ رومیزی و دستی چه تفاوت هایی دارند.

ساختار اسیلوسکوپ اساساً چهار بخش است: مدارمنبع تعذیه، مبدل آنالوگ به دیجیتال ، پردازنده و نمایشگر که می توان این ساختار را برای هر نوع  اسیلوسکوپی  فرض کرد.

اسیلوسکوپ رومیزی

اسیلوسکوپ های رومیزی دارای امکانات کاملی  هستند. در این نوع دستگا ه ها یک صفحه نمایش اختصاصی، یک پردازنده تعبیه شده، دکمه های کنترل پنل جلویی و یک رابط کاربری گرافیکی وجود دارد، که هم کاربردی و هم نسبتاً غیرقابل تغییر است. همین امر در مورد سایر تجهیزات رومیزی نیز صادق است.

مزایای اسیلوسکوپ های رومیزی چیست؟

استفاده از تجهیزات رومیزی بسیار ساده است، از این رو ، در کاربری محبوب ترند. از آنجایی که رابط کاربری گرافیکی است کیفیت نمایش امواج از نظر بصری مطلوب تر است. از آنجایی که اسیلوسکوپ‌های رومیزی فضای بیشتری دارند، سازندگان می‌توانند امکانات بیشتری مانند لاجیک آنالایزر و فانکشن ژنراتور را در آنها ایجاد کنند.

پهنای باند بالاتر، نویز کمتر، پردازش دقیق و پاسخ دهی سریع، همگی از مزایای اسیلوسکوپ های رومیزی هستند. با این حال، بسیاری از تجهیزات رومیزی در سطح مقرون به صرفه ای نیستند و در مقایسه با کارت های اسیلوسکوپ قیمت بالاتری دارند. بنابراین، قبل از خرید بیشتر تحقیق کنید!

فرق کارت اسیلوسکوپ با اسیلوسکوپ رومیزی و دستی چیست؟

کارت اسیلوسکوپ یا اصطلاحا اسیلوسکوپ های USB از یک ریزپردازنده داخلی برای کنترل و انجام اندازه‌گیری‌ها استفاده می‌کنند، اما در این قالب ساده محدودیت‌هایی در مقایسه با اسیلوسکوپ های رومیزی وجود دارد. اما اسیلوسکوپ های USB مزایای خاص خود را دارند.

صفحه نمایش کارت اسیلوسکوپ pc-oscilloscope-

اگر قرار است به تفاوت اسیلوسکوپ ها نگاهی بیندازیم، کاربری آسان و همچنین سرعت انتقال اطلاعات اسیلوسکوپ های مبتنی بر رایانه (pc oscilloscope)، کاربران را از اسیلوسکوپ های سنتی دور می کند. همین تفاوت در مورد انواع تجهیزات اندازه گیری مانند منابع تغذیه ثابت، منبع تغذیه متغیر و USB صادق است. همچنین این تفاوت ها را در انواع مولتی متر و کارت مولتی متر نیز مشاهده می کنید.

مزایای اسیلوسکوپ دستی (پرتابل) چیست؟

نسل جدید اسیلوسکوپ دیجیتال با نام اسیلوسکوپ دستی و یا پرتابل در سالهای اخیر تولید و مورد استفاده بسیاری از مهندسین برق و الکترونیک قرار گرفته است. اسیلوسکوپ دستی یا همان پرتابل در مقایسه با مدل های رومیزی دارای وزن کمتر، حمل آسان و تغذیه برق و باطری جهت استفاده در محیط آزمایشگاه، خطوط تولید ویا محیط صنعتی است. از دیگر مزایای مهم، اسیلوسکوپ های دستی مجهز به مولتی متر و دارای قابلیت انتقال دیتا به کامپیوتر نیز می باشند.

تفاوت اسیلوسکوپ دستی با رومیزی چیست؟

محل استفاده از دستگاه های مختلف اندازه گیری بسیار مهم است. جهت استفاده در آزمایشگاه و یا محیط ثابت انتخاب اسیلوسکوپ رومیزی در مقایسه با پرتابل گزینه بهتری می باشد. اما جهت استفاده در محیط غیر ثابت مانند تعمیر برق خودرو، اسیلوسکوپ دستی بهترین انتخاب است.

انتخاب اسیلوسکوپ دستی به دلیل برخورداری از باطری داخلی و در نتیجه عدم نیاز به برق شهری و همچنین وزن سبک هنگام حمل ونقل بهترین انتخاب می باشد. از دیگر قابلیت های مهم اسیلوسکوپ دستی مجهز بودن آن به مولتی است.

 portable oscilloscope

ده نکته کلیدی در انواع اسیلوسکوپ رومیزی و کارت اسیلوسکوپ

دستگاه اسیلوسکوپ دیجیتال یکی از اصلی ترین وسیله برای طراحان، تولیدکنندگان مدارات الکترونیکی و تعمیرکاران تجهیزات برق و الکترونیک جهت بررسی دامنه ، فرکانس، اختلاف فاز، زمان تناوب ، بررسی عملکرد نیمه هادیها در مدار  و ….. می باشد. آشنایی با نکات فهرست شده زیر ممکن است کمک بیشتری جهت انتخاب اسیلوسکوپ با قیمت مناسب برای افراد مبتدی باشد.

1 – پهنای باند (Band width)

توانایی رنج فرکانسی قابل نمایش در اسیلوسکوپ های مختلف یکی از ویژگی های مهم در خرید اسیلوسکوپ می باشد که به آن پهنای باند یا Band Width می گویند.

2-  نرخ نمونه برداری (Sample Rate)

3- تعداد کانال ها

4- سایز و ویژگی های صفحه نمایشگر

سایز صفحه نمایشگر در اسیلوسکوپ ها متفاوت بوده و به درستی میتوان گفت که صفحه نمایش رنگی با سایز بزرگتر از ویژگی های مهم اسیلوسکوپ های پرتابل می باشد.

5- تریگر

6- مقدار حافظه (Record Length)

7- قابیلت اندازه گیری اتوماتیک

8-  سهولت کاربا دستگاه

9- اتصالات ورودی و خروجی ها

10- خدمات و گارانتی محصول

سخن پایانی

در این مطلب با موضوع کارت اسیلوسکوپ چیست آشنا شدید و همچنین می‌دانید فرق آن با انواع دیگر اسیلوسکوپ چیست. با ارسال یادداشت های خود ، ما را در تکمیل این متن یاری کنید.

نظرات کاربران

 • فرامرز
  مرداد 15, 1401

  ماکزیمم تعداد کانال در کارت اسیلوسکوپ چقدر است.

  • حمید سجادی
   مرداد 15, 1401

   انواع کارت اسیلوسکوپ 2 کانال و 4 کانال در بازار موجود است همچنین برخی از نمونه های پیشرفته مجهز به فانکشن ژنراتور نیز هستند.

  • حمید سجادی
   آذر 29, 1401

   ماکزیمم تعداد کانال در کارت اسیلوسکوپ 4 کانال است.

 • سارا
  مرداد 16, 1401

  یک مدل کارت اسیلوسکوپ که لاجیک آنالایزر داشته باشه معرفی کنید.

  • حمید سجادی
   مرداد 16, 1401

   اسپکتروم آنالایزر مدل Hantek 6022bl دارای لاجیک آنالایزر هم است.