آشنایی با تجهیزات اندازه گیری برق و الکترونیک

مولتی متر کلمپی چیست؟
جهت اندازه گیری شدت جریان الکتریکی عبوری از کابل حامل جریان از مولتی متر کلمپی استفاده می گردد. این دستگاه با نام های آمپرمتر کلمپی و آمپرمتر انبری نیز در بازار معرفی می شود.

انواع مولتی متر کلمپی چیست؟

مولتی متر کلمپی در انواع مولتی متر کلمپی آنالوگ و مولتی متر کلمپی دیجیتال تولید می شوند نسل قدیمی مولتی متر کلمپی آنالوگ به دلیل برخی محدودیت ها در نمایش کمیت های مختلف در حال انقراض است اما مولتی مترهای کلمپی دیجیتال به دلیل برخورداری از امکانات بسیار گسترده توسط مهندسین برق استفاده می شود.

اطلاعات بیشتر راجع به انواع مولتی متر و کاربردهای آن و رزولوشن مولتی ­متر را در مقاله آمپرمتر کلمپی وکاربردهای آن چیست؟ مشاهده نمایید.
مولتی متر چیست؟
مولتی­ متر یک وسیله ­ی الکترونیکی است که هر مهندس یا تکنسین الکترونیک به طور گسترده جهت تست تجهیزات الکتریکی از آن استفاده می­نماید. مولتی ­مترها به ­طور عمده برای اندازه ­گیری سه کمیت اصلی الکتریکی ولتاژ، جریان و مقاومت مورد استفاده قرار می­گیرند، به همین دلیل این دستگاه به نام مولتی ­متر یا اندازه­ گیر چندحالته نامیده می­شود، همچنین اسامی دیگری نظیر اهم­ متر یا آوومتر نیز به آن اطلاق می­گردد؛ انواع آن­ها قابلیت­های دیگری نظیر اندازه گیری میلی ­آمپر، میکرو­آمپر، فرکانس، تست خازن، مقدار دما و اتصال الکتریکی و… را دارا می­باشند.

اطلاعات بیشتر راجع به انواع مولتی متر و کاربردهای آن و رزولوشن مولتی ­متر را در مقاله راهنمای خرید انواع مولتی متر مشاهده نمایید.
دستگاه اسیلوسکوپ چیست و چگونه کار می کند؟
بعید است دانشجوی رشته برق باشید یا سر و کارتان با مدارهای الکتریکی و مخابراتی باشد اما با اسیلوسکوپ آشنا نباشید یا حداقل نام آن را نشنیده باشید. اسیلوسکوپ تجهیز اندازه گیری بسیار پر کاربرد در آزمایشگاه الکترونیک و مخابرات و همچنین وسیله ارزشمندی برای تمام اساتید و دانشجویان است.

اطلاعات بیشتر راجع به انواع مولتی متر و کاربردهای آن و رزولوشن مولتی ­متر را در مقاله اسیلوسکوپ چیست مشاهده نمایید.