آشنایی با میگر و طرز کار آن

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4٫20 out of 5)
Loading...
insulation tester

کیفیت عایق کابل در انتقال جریان الکتریکی بسیار مهم است چنانچه کیفیت عایق کابل از استاندارد تعریف شده آن خارج شود میتواند بسیار خطرناک و موجب آسیب جدی به وسایل الکتریکی و اتلاف انرژی گردد.

عوامل بسیاری می توانند موجب افت کیفی عایق کابل شوند. گرما و سرمای بیش از حد، رطوبت ، لرزش ، خاک ، روغن و بخارهای خورنده همگی می توانند در افت کیفی عایق کابل نقش داشته باشند. به همین دلیل آزمایش دوره ای کابل ها ، اتصالات و تجهیزات انتقال جریان الکتریکی ضروری است.

در این مقاله سعی شده است آشنایی نسبی در شناخت دستگاه میگر (مگا اهم تستر) و کاربرد آن فراهم گردد.

میگر و کاربرد آن چیست؟


جهت اندازه گیری و بررسی کيفيت مقاومت عایقی انواع کابل ، تست جریان نشتی در ترانسفورماتورها، الکترو موتورها، سوئیچ ها و همچنین بررسی ضریب دی الکتریک مواد عایق از دستگاه میگر استفاده می گردد.

Insulation Tester

میگر ۱۰۰۰ ولت برند کیس ژاپن

طرز کار با میگر

نحوه اندازه گیری مقاومت عایقی کابل با استفاده از میگر دقیقا همانند اندازه گیری مقاومت توسط دستگاه اهم مترمی باشد وجه تمایز میگر با اهم متر ،توانایی ساخت ولتاژ مستقیم بسیار زیاد توسط میگر است زیرا جهت اندازه گیری مقاومت عایقی با اهم بسیار بالا، نیاز به ولتاژ بالا است.

عایق مناسب و با کیفیت دارای اهم بسیار بالاست و برای تست عایق کابل نیاز به دستگاه میگر جهت تزریق ولتاژ بالا می باشد. د ر بعضی ازدستگاه های میگر ، ولتاژ اندازه گیری به ۱۰ کیلو ولت و یا بیشتر نیز می رسد ولتاژ خروجی این نوع دستگاه ها، بین ۵۰ ولت تا ۱۰ کیلو ولت قابل انتخاب توسط کاربر است .

نمونه جدید میگر ۱۵ کیلو ولت دیجیتال محصول کمپانیSEW تایوان مدل SEW-7015 IN نیز در سال ۲۰۱۵ میلادی وارد بازار گردیده است.

میگر های حرفه ای و پیشرفته :

از مزایای میگرهای حرفه ای دقت بالا ،پایداری دقت در دراز مدت، قابلیت اندازه گیری مقدار DAR مخفف Dielectric absorption Ratio و همچنین PI  مخفف  Polarization Index ، قابلیت اتصال به کامپیوتر جهت ذخیره نمودن نمونه های تست و بررسی مجدد آن می توان نام برد.

منبع تولید ولتاژ در میگر های نسل جدید چیست؟

جهت تولید ولتاژ در میگرهای قدیمی عموما از ژنراتور های دستی و یا وسیله ای چرخان به نام هندل استفاده می شد اما منبع ولتاژ مورد نیازمیگر ها ی نسل جدید توسط باطری و یااستفاده از یک منبع تغذیه ۱۲ ولت می باشد.

دستگاه میگر ولتاژ Dc را به کمک نوسان ساز ها تبدیل به Ac وسپس به کمک ترانسفورماتور، ولتاژ سینوسی تولید شده را به مقداردلخواه افزایش داده و توسط یکسوسازها به ولتاژ مستقیم تبدیل نموده تامورد استفاده کاربر قرار گیرد.

تفاوت ارت سنج با میگر چیست؟

ارت سنج مقدار مقاومت زمین که در محدوده چند اهم است را اندازه گیری می کند، در صورتی که میگر برای اندازه گیری مقاومت عایق کابل و همچنین مقاومت های بسیار بیشتر از مگا اهم استفاده می شود. میتوان گفت میگر جهت اندازه گیری مقاومت عایقی است در حالی که ارت سنج جهت اندازه گیری مقاومت الکترود و خاک در سیستم اتصال زمین بکار برده می شود.

نکات ایمنی هنگام استفاده از میگر

در زمان تست عایق کابل توسط تستر مقاومت عایقی می بایست از قطع بودن کامل برق اطمینان حاصل کرد و پس از آزمایش عدم وجود ولتاژ در مدار و رعایت کامل موارد ایمنی مانند استفاده از دست کش عایقی شروع به کار کرد .

شرکت SEW با تولیدات متنوع انواع میگر، ارت سنج و انواع تستر هایولتاژ ….جایگاه برتر ی دربازار اروپا و آمریکا پیدا کرده است.شرکتهای اروپایی و امریکایی محصولات بسیاری از قبیل انواع میگر دیجیتال را  به شرکت SEW  تایوان سفارش داده و با نام تجاری خود در بازارجهانی عرضه می کنند.

مشخصات فنی ، قیمت و تنوع تستر عایق کابل را در صفحه انواع میگر مراجعه نمایید.

در انتها می توانید فیلم آموزش طرز کار با میگر دیجیتال مدل APPA605  ساخت تایوان را در این قسمت مشاهده نمایید.

 

نظرات کاربران