آشنایی با میگر و طرز کار آن

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 4,18 out of 5)
Loading...
insulation tester

کیفیت عایق کابل در انتقال جریان الکتریکی بسیار مهم است. چنانچه کیفیت عایق کابل از استاندارد تعریف شده آن خارج شود میتواند بسیار خطرناک و موجب آسیب جدی به وسایل الکتریکی و اتلاف انرژی گردد.

عوامل بسیاری می توانند موجب افت کیفی مقاومت عایق کابل شوند. گرما و سرمای بیش از حد، رطوبت ، لرزش ، خاک ، روغن و بخارهای خورنده همگی می توانند در افت کیفی عایق کابل نقش داشته باشند. به همین دلیل آزمایش دوره ای مقاومت عایقی کابل ها ، اتصالات و تجهیزات انتقال جریان الکتریکی ضروری است.

در ادامه نیز قصد داریم به برخی از ویژگی‌های دستگاه تست مقاومت عایق کابل بپردازیم. پاسخ به سوالاتی از قبیل اینکه میگر چیست؟ انواع میگر و نحوه کار با میگر چگونه است؟ ابزار اندازه گیری مقاومت عایقی کابل و موتور الکتریکی چیست؟ امید است در انتها آشنایی نسبی در شناخت دستگاه میگر (مگا اهم تستر) و کاربرد آن فراهم گردد.

میگر و کاربرد آن چیست؟ آشنایی با ابزار اندازه گیری مقاومت عایقی کابل

جهت تست مقاومت عایقی کابل و بررسی کيفيت آن ، تست جریان نشتی در ترانسفورماتورها، الکترو موتورها، سوئیچ ها و همچنین بررسی ضریب دی الکتریک مواد عایق از میگر استفاده می گردد. برخی از تسترهای مقاومت عایقی علاوه بر سنجش اهم عایق، قابلیت اندازه گیری به روش های ایندکس پلاریزاسیون (PI) و تست جذب دی الکتریک (DAR) را نیز دارند.

میگر چیست what is Insulation Tester

طرز کار با میگر، روش اندازه گیری مقاومت عایقی کابل

نحوه تست الکتروموتور، سیم پیچ موتور سه فاز و یا مقاومت عایقی کابل با استفاده از میگر دقیقا همانند اندازه گیری مقاومت توسط دستگاه اهم متر می باشد وجه تمایز میگر با اهم متر در ساخت ولتاژ مستقیم بسیار زیاد توسط میگر است. جهت اندازه گیری مقاومت عایقی با اهم بسیار بالا، نیاز به ولتاژ بالا است به همین دلیل به دستگاه میگر، مگا اهم متر نیز می گویند.

عایق مناسب و با کیفیت دارای اهم بسیار بالاست و برای تست عایق کابل نیاز به دستگاه میگر جهت تزریق ولتاژ بالا می باشد. د ر بعضی میگرها، ولتاژ اندازه گیری به 10 کیلو ولت و یا بیشتر نیز می رسد ولتاژ خروجی  میگر در بازه 50 ولت تا 10 کیلو ولت قابل انتخاب توسط کاربر است .

کابل های نازک مانند کابل تلفن اهم خیلی زیادی ندارند و میتوان با میگر 1000 ولت تجهیزات و کابل های با اهم کمتر از 2 گیگا اهم را تست کرد. کابل های استفاده شده در مدار قدرت دارای اهم بالایی می باشند. جهت میگر تست کابل های با اهم بالا نیاز به تزریق ولتاژ بیشتر است.

نمونه جدید میگر 15 کیلو ولت دیجیتال محصول کمپانیSEW تایوان مدل SEW-7015 IN نیز در سال 2015 میلادی وارد بازار گردیده است.

مزایای میگر های حرفه ای و پیشرفته در تست عایق کابل :

از مزایای میگرهای حرفه ای در تست عایق کابل می توان به ویژگی های مختلف نام برد دقت بالا ،پایداری دقت در دراز مدت، قابلیت اندازه گیری مقدار DAR مخفف Dielectric absorption Ratio و همچنین PI  مخفف  Polarization Index ، قابلیت اتصال به کامپیوتر جهت ذخیره نمودن نمونه های تست و بررسی مجدد آن می توان نام برد.

منبع تولید ولتاژ در میگر های نسل جدید چیست؟

جهت تولید ولتاژ در میگرهای قدیمی عموما از ژنراتور های دستی و یا وسیله ای چرخان به نام هندل استفاده می شد اما منبع ولتاژ مورد نیازمیگر ها ی نسل جدید توسط باطری و یااستفاده از یک منبع تغذیه 12 ولت می باشد.

دستگاه میگر ولتاژ Dc را به کمک نوسان ساز ها تبدیل به Ac وسپس به کمک ترانسفورماتور، ولتاژ سینوسی تولید شده را به مقداردلخواه افزایش داده و توسط یکسوسازها به ولتاژ مستقیم تبدیل نموده تا مورد استفاده کاربر قرار گیرد.

تفاوت ارت سنج با میگر چیست؟

فرق ارت سنج با میگر در این است که ارت سنج مقدار مقاومت زمین که در محدوده چند اهم است را اندازه گیری می کند، در صورتی که میگر برای اندازه گیری مقاومت عایق کابل و همچنین مقاومت های بسیار بیشتر از مگا اهم استفاده می شود. در باره تفاوت ارت سنج با میگر میتوان گفت میگر جهت اندازه گیری مقاومت عایقی است در حالی که ارت سنج جهت اندازه گیری مقاومت الکترود و خاک در سیستم اتصال زمین بکار برده می شود.

نکات ایمنی هنگام کار با میگر (تستر مقاومت عایقی)

  • در زمان تست عایق کابل توسط تستر مقاومت عایقی می بایست از قطع بودن کامل برق اطمینان حاصل کرد. حتما پس از آزمایش عدم وجود ولتاژ در مدار و رعایت کامل موارد ایمنی مانند استفاده از دست کش عایقی و انتخاب ولتاژ مناسب، تست عایق کابل باید را شروع کرد. از وسایل محافظ استفاده کنید.
  • هنگام کار با میگر از لباس های مقاوم در برابر شعله، عینک ایمنی و دستکش های عایق استفاده کنید،
  • ساعت مچی یا سایر جواهرات را از دست خود باز کنید و  روی کف پوش عایق بایستید.
  • فیوز یا کلید تجهیزات مورد آزمایش را قطع کنید.
  • هنگام تست جریان نشتی موتورهای الکتریکی با میگر حتما موتور الکتریکی را از مدار خارج کنید.
  • از تستر عایق کابل در فضای خطرناک یا انفجاری استفاده نکنید زیرا این ابزار می تواند در عایق آسیب دیده قوس الکتریکی ایجاد کند.

شرکت SEW با تولیدات متنوع انواع میگر، ارت سنج و انواع تستر هایولتاژ ….جایگاه برتر ی دربازار اروپا و آمریکا پیدا کرده است.شرکتهای اروپایی و امریکایی محصولات بسیاری از قبیل انواع میگر دیجیتال را  به شرکت SEW  تایوان سفارش داده و با نام تجاری خود در بازارجهانی عرضه می کنند.

مشخصات فنی ، قیمت و تنوع تستر عایق کابل را در صفحه انواع میگر مراجعه نمایید.

در انتها می توانید فیلم آموزش طرز کار با میگر دیجیتال مدل APPA605  ساخت تایوان را در این قسمت مشاهده نمایید.

http://

 

نظرات کاربران