دستگاه اندازه گیری مقاومت سیستم چاه ارت چیست ؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 3٫00 out of 5)
Loading...
ارت سنج (ارت تستر ) چیست Earth tester application

ارت سنج (ارت تستر ) چیست؟

ارت سنج یکی از لوازم ضروری برای سنجش و اطمینان از عملکرد صحیح سیستم چاه ارت می باشد. میتوان گفت ارت سنج نوعی ابزار الکترونیکی است که از آن برای اندازه گیری مقاومت الکتریکی سیستم چاه ارت و یا مقاومت مخصوص خاک استفاده می‎شود.
اهمیت سیستم چاه ارت به منظور جلوگیری از خرابی تجهیزات و محافظت از افراد، کشف اتصالی ها، جلوگیری از افزایش ولتاژ سیستم در اثر بروز اتصالی، و افت ولتاژ بر اثر عدم تعادل بار می باشد.

انجمن بین المللی تست وسایل الکتریکی ( International Electrical Testing Association ) توصیه می کند حداقل سه سال یکبار بررسی و تست ارت زمین انجام و توسط مراکز ذیصلاح تایید گردد.

بهترین ارت سنج (ارت تستر ) کدام است؟ همان طور که می دانید این ابزار یکی از وسایل پر کاربرد و مهم در اجرا و عیب یابی سیستم چاه ارت می باشد لذا باید در انتخاب آن دقت نمایید. با مطالعه این راهنما و افزایش آگاهی در این زمینه می توانید بهترین و مناسب ترین ارت سنج (ارت تستر ) را خریداری نمایید.

انواع ارت سنج (ارت تستر) چیست ؟

انواع مختلفی از این دستگاه متناسب با کاربردهای مختلف تولید و در بازار عرضه شده است این دستگاه به دو دسته ی ارت سنج آنالوگ یا عقربه ای و ارت سنج دیجیتال تقسیم می شوند. یکی دیگر از انواع ارت سنج دستگاه ارت سنج کلمپی می باشد در این مدل خاص نیازی به کوبیدن میله های ارت سنج به زمین نمی باشد.

آسانترین روش اندازه گیری مقاومت زمین استفاده از دستگاه ارت سنج کلمپی است بی نیازی کاربر به جدا سازی سیستم ارت از شبکه و همچنین سرعت بالای انجام تست از مزایای مهم کار با ارت سنج کلمپی می باشد.

نحوه اندازه گیری مقاومت سیستم چاه ارت با ارت سنج

روش های مختلف تست و بررسی مقاومت سیستم زمین و نحوه اندازه گیری مقاومت چاه ارت توسط ارت سنج به شرح زیر می باشد.

• اندازه گیری مقاومت سیستم زمین توسط ۲ الکترود با سه سیم , در این روش ۲ الکترود به فاصله ۵ متر از یکدیگر در زمین کوبیده می شوند جهت بررسی و فراهم نمودن مقدار مجاز مقاومت چاه ارت روش تست با ۲ الکترود بسیار آسان می باشد.

• اندازه گیری مقاومت الکتریکی سیستم چاه ارت یا زمین توسط  ۴ الکترود و یا روش Werner
• اندازه گیری مقاومت چاه ارت توسط سه الکترود و یک کلمپ ( ۳P+Clamp) به روش لوپ بدون نیاز به جدا سازی سیستم ارت از شبکه
• سنجش مقاومت الکتریکی سیستم زمین یا چاه ارت توسط سه الکترود و دو کلمپ  (۳P+2Clamp )به روش لوپ بدون نیاز به قطع سیستم ارت از شبکه

جهت انتخاب ارت سنج ضروری است ابتدا به نکاتی از قبیل روش اندازه گیری (روش ساده و پیشرفته)، محل تست ونوع آن دقت کرد.

لازم به یادآوری است تابستان بهترین فصل سال برای اندازه گیری مقاومت زمین می باشد اندازه گیری مقاومت زمین در تابستان بعلت خشک بودن زمین به سهولت انجام شده و دقیق تر می باشد زیرا زمین مرطوب مقاومت کمتری دارد و اندازه واقعی را به ما نشان نمی دهد.

شکل زیر نحوه اتصال ارت سنج دو میله سه سیم به زمین می باشد.

ارت سنج (ارت تستر ) چیست Earth tester application

معرفی شرکت اس ای دبلیو SEW

شرکت تایوانی SEW با تولیدات متنوع انواع میگر،انواع ارت تستر ،انواع تستر هایولتاژ ….جایگاه برتر ی دربازار اروپاو آمریکا پیدا کرده است.

افرادی که به ‌صورت حرفه‌ای با صنعت برق کار می‌کنند و تجربه‌ کار با دستگاه ارت تستر را دارند محصولات برند SEW ساخت تایوان را برندی برتر به شمار می‌آورند. شرکتهای اروپایی و امریکایی محصولات مختلف از جمله انواع ارت سنج را  به شرکت تایوانی اس ای دبلیو SEW  سفارش داده و با نام تجاری خود در بازارجهانی عرضه می کنند.

مشخصات فنی ، قیمت و تنوع این محصول را در صفحه انواع ارت سنج مشاهده نمایید.

در انتها می توانید فیلم آموزش نحوه کار با ارت سنج SEW ساخت تایوان را در این قسمت مشاهده نمایید.

 

 

نظرات کاربران