اسیلوسکوپ در تعمیرات گوشی موبایل چه کاربردی هایی دارد؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

اسیلوسکوپ در تعمیرات دستگاه های الکترونیکی به اندازه مانیتور ضربان قلب در پزشکی اهمیت دارد. اطلاعاتی که اسیلوسکوپ در مورد یک دستگاه الکترونیکی در اختیار ما میگذارد، بسیار مهم هستند. به دست آوردن چنین اطلاعاتی به شما این امکان را می دهد تا بررسی کنید که قطعه، برد یا دستگاه الکترونیکی مورد نظرتان مطابق انتظار کار می کند. تعمیر گوشی های تلفن همراه، یکی از حوزه هایی است که اسیلوسکوپ در آن نقش کاربردی و بسیار مهمی ایفا می کند. به عبارت دیگر، هر تعمیرکار حرفه ای تلفن همراه، حتما به یک اسیلوسکوپ برای پیشبرد دقیق و اصولی تر کارهای خود نیاز دارد. در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که کاربرد اسیلوسکوپ در تعمیر گوشی های تلفن همراه دقیقا چیست؟ اگر شما هم دوست دارید در این رابطه اطلاعات بیشتری کسب کنید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

کاربرد اسیلوسکوپ چیست؟

اسیلوسکوپ در تشخیص ولتاژ و شکل موج سیگنال نقاط کلیدی روی برد اصلی استفاده می شود و به این صورت شما را در رفع مشکل دستگاه الکترونیکی کمک می کند. مهم ترین کاربرد اسیلوسکوپ در آزمایشگاه الکترونیک جهت بررسی دستگاه های مهندسی برق، دیجیتال و الکترونیک است. چه یک تعمیر کار دستگاه های الکترونیکی باشید، چه یک دانشجو یا مهندس برق، فرقی نمی کند، کار با اسیلوسکوپ برای تولید، تعمیر، تحقیق و توسعه پژوهش، همواره در مهم ترین و کاربردی ترین بخش پروژه شما قرار خواهد گرفت.

کاربرد اسیلوسکوپ در تعمیر تلفن همراه چیست؟

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد، یکی از حوزه هایی که اسیلوسکوپ بیشترین کاربرد را در آن دارد، تعمیر گوشی های تلفن همراه است. در تعمیر گوشی های هوشمند، اسیلوسکوپ با تشخیص و ارزیابی ولتاژ  در واحد زمان و مشخص کردن شکل موج موجود در سیگنال برد اصلی، در پیدا کردن علت نقص و خرابی گوشی تلفن همراه به شما کمک می کند. به عبارت دیگر، هنگام تست کردن تلفن همراه به کمک اسیلوسکوپ، این دستگاه اطلاعات را به شکل موج روی صفحه نمایش نشان می دهد. تعمیر کار از روی نوع و دامنه موج می تواند گوشی تلفن همراه را عیب یابی کند. قطعی در مدار، و پیدا کردن نقص در آی سی های فلش موبایل از جمله مواردی است که به کمک اسیلوسکوپ می توان آن ها را عیب یابی کرد.

همچنین اسیلوسکوپ به صورت گرافیکی اعوجاج و نویز احتمالی در سیگنال را نمایش می دهد. با داشتن چنین اطلاعات بصری، اطلاعات پالس های گذرا که تهدیدی بالقوه برای سیستم هستند، کشف و جداسازی خواهند شد.

آیا در تعمیرات گوشی موبایل از دستگاه هایی غیر از اسیلوسکوپ نیز استفاده می شود؟

اگرچه کاربرد اسیلوسکوپ در تعمیر گوشی های تلفن همراه و عیب یابی بسیار حائز اهمیت است، اما این تنها ابزاری نیست که استفاده می شود. ابزارهای مختلفی در تعمیرات گوشی تلفن همراه مورد نیاز است. مولتی متر و منبع تعذیه نیز از جمله دستگاه هایی هستند که یک تعمیرکار تلفن همراه به آن ها نیاز خواهد داشت. بسیاری از افراد تصور می کنند اسیلوسکوپ و مولتی متر کاربرد های یکسانی دارند. ممکن است این دو ابزار ویژگی های مشابهی داشته باشند. به عنوان مثال از اصلی ترین شباهت بین یک اسیلوسکوپ و یک مولتی متر این است که هر دو از مهم ترین ابزارهای مورد نیاز در تعمیر، پژوهش و یادگیری هستند. هردو دستگاه اطلاعات حیاتی در مورد یک مدار یا منبع تغذیه آن به تکنسین ها ارائه می دهند و این می تواند یک پریز، باتری، سوئیچ، گوشی تلفن همراه  یا حتی سیم برق باشد.
اما در عمل، کاملا با یکدیگر متفاوت بوده و هرکدام اطلاعات منحصر به فردی را در اختیار ما خواهند گذاشت.

ابزارهای-تعمیر-گوشی-phone repair tools

تفاوت اسیلوسکوپ با مولتی متر

تفاوت بین اسیلوسکوپ و مولتی متر دیجیتال، تفاوت بین نمایش تصویر و نمایش اعداد است.هر دو این ابزارها عملکردهای مختلفی را انجام می دهند، اما مولتی متر می تواند چندین کمیت های بیشتری نسبت به اسیلوسکوپ اندازه گیری کند.

مولتی متر ها سیگنال های گسسته را به دقیق ترین شکل ممکن اندازه می گیرند و امکان خواندن مقادیر ولتاژ، مقاومت الکتریکی و جریان را تا 8 رقم فراهم می کنند. یک مولتی متر می تواند ولتاژAC، جریان و مقاومت را اندازه گیری کند. اگر مولتی متر پیشرفته‌تر باشد، حتی می تواند دما، ظرفیت خازن، تست سلامت دیودها و موارد دیگر را اندازه گیری کند. با این حال مولتی مترها نمی توانند سیگنال های گذرا یا هارمونیک را نمایش دهند. مولتی متر را می توان برای چک کردن باطری، بلندگو، میکروفون و همینطور هرگونه مشکل در اتصالات را عیب یابی کرد.

اسیلوسکوپ‌ها برای کارهای مهندسی یا سیستم‌های عیب‌یابی طراحی شده‌اند که ممکن است حاوی سیگنال‌های پیچیده‌ای باشند. برخلاف مولتی متر، یک اسیلوسکوپ فقط می تواند ولتاژ را اندازه گیری کند اما این کار را با جزئیات زیاد انجام می دهد.

همچنین می توانند در صفحه نمایش خود شکل موج را با دقت بالا به نمایش می گذارد. به عبارت دیگر این ابزار قدرت سیگنال و نوع شکل موج و فرکانس یک سیگنال را نمایش می دهد. اسیلوسکوپ امکانات اندازه‌گیری بسیار سریع‌تر و پهنای باند اندازه‌گیری وسیع‌تری نسبت به مولتی‌مترهای دیجیتال دارد به همین دلیل در عیب یابی سیستم های پیچیده یا انجام کارهای طراحی الکترونیکی، به یک اسیلوسکوپ نیاز است.

با این حال باید در نظر داشت که قیمت اسیلوسکوپ گرانتر از مولتی متر است. همچنین اسیلوسکوپ های مولتی متر دار  معمولا دارای وضوحی معادل یک مولتی متر دیجیتال 3.5 تا 4 رقمی هستند.

مزیت استفاده از اسیلوسکوپ چیست؟

  • دقتی که اسیلوسکوپ در اختیار ما می گذارد آنقدر با اهمیت است که حتی در خط تولید کمپانی های سازنده تلفن همراه برای تست نهایی سیگنال دهی گوشی تلفن همراه نیز از آن استفاده می کنند.
  • در اسیلوسکوپ می توان موج را بزرگ‌تر کرد. بزرگ شدن موج  به تعمیر کار کمک می کند نقطه خرابی و نقص را دقیق تر پیدا کند. همچنین می توان با بزرگ شدن موج  سرعت پایه را تنظیم کرد تا بتوان حرکات موج را کنترل نمود.
  • اسیلوسکوپ از دامنه دینامیکی بالایی برخودار است که می تواند زمان و فرکانس را رصد کند.

انواع اسیلوسکوپ

اسیلوسکوپ های آزمایشگاهی معمولا در دسته اسیلوسکوپ های رومیزی به شمار می روند. آن ها به ابعاد بزرگی دارند و بیشتر در آزمایشگاه های تخصصی برای پژوهش های علمی مورد استفاده قرار می گیرند.

اسیلوسکوپ های کوچکتری نیز وجود دارند که قابل حمل هستند که به اسیلوسکوپ پرتابل مشهورند و برای کاربرد های تعمیراتی طراحی شده اند. آن ها از قیمت پایین تری نیز برخوردارند و برای تعمیرکاران، پژوهشگران و کارگاه های کوچک ایده آل ترند.

اسیلوسکوپ ها ممکن است آنالوگ یا دیجیتال باشند. نوع اطلاعات و نحوه ارسال آن ها در این دو مدل اسیلوسکوپ متفاوت است. اطلاعات دریافت شده از اسیلوسکوپ آنالوگ را نمی توان مستقیما به کامپیوتر ارسال کرد. اما این کار در اسیلوسکوپ های دیجیتال به راحتی امکان‌پذیر است.

نظرات کاربران